Jak zorganizować epicką imprezę, czyli siódme urodziny blogowe!

Druga połowa kwietnia zawsze jest czasem wyjątkowo książkowym – trwa Weekend Księgarni Kameralnych (krakowskie wydarzenia – tuże!), w poniedziałek czeka nas Światowy Dzień Książki, a Co Czyta Malita obchodzi dziś siódme urodziny (tu można wstawić dowolne westchnienie znamionujące przemijanie, przykładowo „ach, kiedy to minęło” albo „jak ten czas leci”). Przy okazji jubileuszy w latach poprzednich pojawiały się różne Malitowe ulubione książki, ale dziś, proszę ja was, dobieram książkowy komitet organizujący urodziny. Siedmiu bohaterów, po jednym na każdy rok blogowania. Bo świętować trzeba w towarzystwie.

Zacznijmy od tego, co jest potrzebne do dobrej imprezy. Otóż wskazane jest posiadanie odpowiedniej ku temu miejscówki. Któż, aż któż mógłby zapewnić odpowiedni lokal, w którym byłoby miejsce i na tańce-hulańce, i na przekąski tudzież zakąski, i na odpowiednie napitki, i balkon dla odświeżenia, i biblioteka dla asertywnych towarzyszko… Mnie przychodzi jedno miejsce na myśl – zresztą już od kątem imprez prawie-że-masowych organoleptycznie sprawdzone. Panie, panowie, Netherfield Park. Do komitetu dołącza zatem pan Charles Bingley, właściciel rzeczonej posiadłości.

Drugim niezbędnym komponentem dobrej imprezy jest, że tak to ładnie ujmę, catering. Wiecznie głodni czytelnicy – tacy jak Malita – nie mogą się obejść bez stosownej (czytaj: obfitej) oprawy kulinarnej. Co prawda jeszcze się waham, czy bardziej nada się obiad z pięciu dań (desery liczymy osobno), czy raczej przyjątko na stojąco z regularnie uzupełnianym szwedzkim stołem. Wiem natomiast, że nikt inny nie zorganizuje oprawy kulinarnej tak perfekcyjnie, jak profesorowa Szczupaczyńska, która nie tylko będzie sprawnie dowodzić akcją zaopatrzeniową i gromić całą armię podkuchennych, ale przy tym zapewni smakołyki prosto ze swojego tajnego kajeciku. Postuluję także o zatrudnienie przedwiecznego Krakersa do wypieku tortu urodzinowego.

Ważnym elementem podobnych uroczystości jest wygłoszenie mowy, najlepiej dyskretnie sławiącej przymioty osoby, na cześć której cała rzecz się wydarza. W porządku, wcale nie musi być tak dyskretnie. Niemniej, dar elokwencji i popisy oratorskie nie mogą być obce temu konkretnemu członkowi komitetu, podobnie jak dowcip i szerokie horyzonty wraz z wiedzą zdolną zaspokoić nawet najbardziej wygórowane wymagania. Rozsądnym zatem pomysłem wydaje się sięgnięcie po eksperta w kwestii wygłaszania czegokolwiek. Profesor Robert Langdon nieraz udowodnił, że występowanie przed dużą publicznością nie jest dla niego żadnym wyzwaniem, dowiódł także, że nie traci rezonu nawet w najbardziej stresujących sytuacjach (pościg przez pół miasta? Bagatela! Niesłuszne oskarżenie o morderstwo? Drobiazg!).

Jak już spożyjemy wszystkie pyszności przygotowane przez sekcję kulinarną komitetu oraz wysłuchamy orędzia przygotowanego na tę podniosłą urodzinową okazję, przyda się nam nieco rozrywki… a dokładniej, odpowiedni akompaniament do tańca. Hejże ha, na parkiet, chłopcy i dziewczęta, trzeba wytrząść te wszystkie smakołyki i spalić trunki! Przygrywać nam będą Fatalne Jędze.

Nie przewiduję co prawda żadnych niesnasek wśród zaproszonych biesiadników, ale jednak Złe Moce Tego Świata bywają chytre i rozsądnym ruchem wydaje się zaangażowanie jakiejś ochrony. Tak na wszelki wypadek, przezorny zawsze ubezpieczony i tak dalej. Co prawda jeszcze się waham, kogo umieścić w szeregach urodzinowej gwardii (idealista-szermierz Falcio? może Gandalf, on zawsze się przyda? Jack Reacher, talent wszechstronny?), niemniej jestem pewna, komu powierzyć komendę nad całą ochroniarską grupą. Jane Rizzoli, detektyw bostońskiego wydziału zabójstw, nie takie rzeczy widziała i poradzi sobie ze wszystkim.

KOMPLETNIE mi ta aktorka nie leży jako odtwórczyni Rizzoli, ale gif… pasuje.

Na koniec, bezpiecznie będzie jednak zatrudnić koordynatora tych działań, który będzie czuwał nad wszystkimi przygotowaniami i doprowadzi całość do Ostatecznej Perfekcji. Takim koordynatorem nie może być nikt inny, a tylko anioł Tsadkiel. Przy okazji odprasuje jeszcze wszystkie serwetki i równiutko, od linijki, wymierzy rozmieszczenie półmisków, po trzykroć sprawdzi listę gości, zapewni każdemu z nich posiłek odpowiedni do diety, posortuje prezenty według kształtów i rozmiarów (spodziewam się dużej ilości prezentów, a co), a potem sporządzi podziękowania dla ofiarodawców, zaś w trakcie wydarzenia będzie trzymał się harmonogramu co do nanosekundy.

Tak, przyznaję, jest to zestaw cokolwiek eklektyczny, ale raz na jakiś czas (no, na rok, jak się okazuje), można puścić wodze fantazji. Kto wie, co by z takiego komitetu wyłoniło… przeczuwam imprezę stulecia! Już teraz zapraszam Was wszystkich :)

20 myśli w temacie “Jak zorganizować epicką imprezę, czyli siódme urodziny blogowe!

  1. Genialny pomysl z tymi Urodzinami. Wpadam bez zaproszenia. ( czy aby nie pozyczyc krzesel ?) Gratuluje tych 7 lat No i aby do setki 😺😺😺

  2. Gratulacje za 7 lat super recenzji! Gdzie ta impreza w końcu jest? Chętnie przyniosę jakaś irlandzka albo szkocka książkę do poczytania 😉!

  3. Zacności wszelakiej Malito-Co-Czyta życzę, a impreza bajeczna! Czuję się zaproszona, choć części towarzystwa jeszcze nie znam, ale jak zawsze można liczyć na niezawodną Malitę. To dopiero będzie przygoda!

  4. Pośrodku tego wesołego towarzystwa musi być Malita-Królowa, koniecznie, nikt tak nie zorganizuje urodzin – wiem z własnego doświadczenia 👍😉 PS. Tort cudny nie tylko na zdjęciu… Pyszny😜 Urodzinowo samych literackich wspaniałości i niech czyta Malita, i nam o nich pisze. 👏🎂

  5. Tsadkiel jako organizator wesel i jubileuszy? Na pewno serwetki byłyby perfekcyjnie złożone, ale czy atmosfera niezbyt zważona? Gdyby Tsadkiel się jednak sprawdził, to daj znać, wynajmę go w przyszłym roku dla siebie :D
    A teraz upojnej zabawy i dużo wytrwałości oraz zadowolenia z blogowania :D

  6. Impreza zapowiada się bosko! Czy jestem zaproszona? ^^ I westchnę, nawet nie dlatego, że zachęcasz do tego w notce, ale że naprawdę się zdziwiłam: jak ten czas szybko leci! :D Wydawało mi się, że dopiero co świętowałaś szóste urodziny :) No to… Wszystkiego najlepszego!

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.