Archanioł śmierci i czarna wdowa, czyli Allon, czyli Silva

Specjalnie pożyczyliśmy rowery w Tel Awiwie, żeby się szybciej dostać na Bulwar Króla Saula – siedzibę Biura.

Jak wiecie, gdy mam do wyboru: smoki czy detektywi, zazwyczaj wybieram to pierwsze. Niemniej dobra sensacja, to znaczy wciągające powieści detektywistyczne i/lub szpiegowskie, raz na jakiś czas znakomicie wpływa na poziom czytelniczego zadowolenia. Jest kilku „dochodzeniowców”, których lubię – jednym z tych „naj” jest Cormoran Strike, na przykład – ale wśród szpiegów i asów wywiadu ten „naj” jest tylko jeden. A imię jego Gabriel. Gabriel Allon.

Allon to bohater siedemnastu już powieści Daniela Silvy, od „Artysty zbrodni” aż po „House of spies”, sabra, zwerbowany do pracy w izraelskim wywiadzie po Monachium i Czarnym Wrześniu. Operacja Gniew Boży stała się jego trampoliną do kariery: Gabriel, zwany aniołem śmierci, stał się najsłynniejszym i najlepszym agentem Biura (tak o swoim miejscu pracy mówią bohaterowie, w książkach Silvy nigdy nie pada nazywa „Mosad”,). Za to po godzinach – albo w ramach przykrywki – Allon pożytkuje swój wielki talent artystyczny, pracując jako konserwator dzieł sztuki. Nieobca mu i beretta, i obrazy Caravaggia.

„Czarna wdowa” – to właśnie najnowsza, przetłumaczona na polski odsłona zmagań Gabriela z całym światem. Archanioł śmierci, przez większość tego świata uważany za martwego, już niedługo ma powrócić oficjalnie do pracy i zostać nowym szefem Biura. Ale życie przynosi inne wyzwania – gdy podczas międzynarodowej konferencji w Paryżu wybucha bomba, zabijając dziesiątki niewinnych ludzi, francuskie służby zwracają się z prośbą do Biura o pomoc. W zamachu ginie czterech obywateli Izraela, a ładunek miała podłożyć specjalna komórka ISIS, dowodzona przez tajemniczego Saladyna (skojarzenia z władcą, który odbił Jerozolimę z rąk krzyżowców, jak najbardziej słuszne). Kim jest nowy, charyzmatyczny lider i jak potężny atak planuje – tego właśnie Gabriel i cała ekipa jego współpracowników musi się dowiedzieć. W trybie natychmiastowym. W tym celu Allon postanawia umieścić w komórce Saladyna wtyczkę, kobietę, która musi przybrać nową tożsamość i stać się czarną wdową, która pragnie śmierci wszystkich wrogów islamu i Palestyny. Potencjalny atak terrorystyczny i rozpracowanie jego planów będą zatem zależeć od młodej lekarki, która przeobraża się w Lajlę, Umm Zijad, tykającą bombę. Czy zginie, czy uda jej się udaremnić katastrofę?

Jest to naprawdę zacne, że są książki, od których nie idzie się oderwać. Od pierwszych stron – mocnych, bo zaczyna się od zamachu – po prostu pędziłam poprzez kolejne rozdziały, chłonąc historię Gabriela, Lajli, Saladyna, uśmiechając się pod nosem, gdy Allon triumfował i łapiąc się za głowę, gdy było wręcz odwrotnie. Z radością powitałam wszystkie znajome postaci – łącznie z moim ulubieńcem, Carterem, dyrektorem CIA (tu ma dość dosadne wejście!). Ostatnia powieść Silvy, jaką czytałam, to „Reguły Moskwy” z 2008 roku, więc trochę w międzyczasie przegapiłam, przyznaję. Szczęśliwie autor bardzo zręcznie rekapituluje wszystkie najważniejsze wydarzenia tomów minionych, przypominając – i naprawdę nie jest to nachalne, ale wdzięczne przypomnienie, które bardzo mi się przydało.

Tytułem zakończenia dodam tylko, że owszem, sensacja, czyta się świetnie, oderwać się nie da, wiadomo. Niemniej „Czarna wdowa” to powieść bardzo, niestety, na czasie – kiedy Europą (i nie tylko) co i rusz wstrząsają ataki terrorystyczne, taka fikcyjna nawet historia pomaga nieco wczuć się w te wszystkie zjawiska – jak do nich dochodzi i dlaczego do nich dochodzi. Dobrze było wrócić do historii Gabriela & co. Dobrze też mieć możliwość lepszego zrozumienia prawdziwej rzeczywistości poprzez fikcję.

PS. Mamie-Malicie dziękując za pożyczenie!
PPS. Daniel Silva ma interesujące rytuały pisarskie. Pisze wyłączne ołówkiem Mirado Black Warrior No. 2 (Warrior!), tylko na podłodze, a jego dieta na czas pracy to herbatniki McVitie’s. Naprawdę, chciałby inaczej. Ale nie da rady.

3 myśli w temacie “Archanioł śmierci i czarna wdowa, czyli Allon, czyli Silva

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.