Okienko na Afrykę, czyli o duszy buntowniczej

https://i0.wp.com/s.lubimyczytac.pl/upload/books/307000/307074/484219-352x500.jpgPamiętacie moje opowieści o „Pożegnaniu z Afryką”? Muszę tu od razu przyznać, że do nadrobienia opus magnum Karen Blixen zachęcił mnie fakt, że gdzieś w przyszłości czekać będzie na mnie inna afrykańska opowieść, ale bardzo w Blixenowych klimatach – ba, wręcz z udziałem autorki „Pożegnania”. Chodzi mi mianowicie o powieść „Okrążyć słońce” Pauli McLain, opartą na życiu niezwykłej kobiety, Beryl Markham. Otóż znów wracamy do Afryki początków XX wieku, konwenansów, romansów i wzgórz Kenii.

Wzgórza Kenii od zawsze stanowiły dom Beryl. A właściwie od trzeciego roku życia, kiedy jej ojciec podjął dość dramatyczną decyzję: kupił sześćset hektarów w spalonym słońcem Njoro, w brytyjskim Protektoracie Afryki Wschodniej. Trzy rozwalone chaty i mnóstwo marzeń o hodowli koni – to był początek zupełnie nowego życia. Życia, którego nie zdzierżyła matka Beryl i po dwóch latach męki powróciła do Anglii wraz ze starszym bratem dziewczynki. Ojciec zdecydował się zostać. Beryl też.

Trudne życie na farmie zahartowało Beryl, ale uwielbiała je – konie, życie pośród plemienia Kipsigis, nocne wędrówki z przyjacielem imieniem Kibii… nic dziwnego, że gdy przyszedł czas Kształcenia Młodej Damy tudzież Wysłania Jej Do Szkoły Dla Dziewcząt, Beryl nie była zachwycona. A to był tylko początek zmagań z wymaganiami lokalnej socjety, gdyż buntowniczy duch dziewczyny niespecjalnie współgrał z oczekiwaniami towarzystwa (nawet tak… niezobowiązującego moralnie jak brytyjska kolonia). Uwikłana w niezbyt przemyślane małżeństwo, Beryl zdobywa się na odwagę, by zawalczyć o własną niezależność i o szczęście – chodzi nie tylko o zdobycie licencji trenera koni, a później licencji pilota, ale także o wielkie, szalone uczucie. O miłość do Denysa Finch Hattona, ukochanego Karen Blixen. Denys i Karen to zresztą tylko niektóre z postaci znanych z kart historii i „Pożegnania z Afryką”, które pojawiają się w powieści McLain, pokazując znaną już historię z nowej perspektywy.

https://womenwordswisdom.files.wordpress.com/2015/04/beryl-markham.jpg
Beryl Markham, pionierka lotnictwa

Paula McLain oddaje hołd postaci nieco zapomnianej – wspomnienia Beryl Markham, które zainspirowały autorkę „Okrążyć słońce” do podjęcia tematu, są dziś mniej znane niż „Pożegnanie z Afryką”. Wiedzcie zatem, że tym roku minęła trzydziesta rocznica śmierci tej buntowniczki i pionierki wielu dziedzin – Beryl zmarła w 1986 roku, a spóźniony zachwyt nad jej książką „West with the Night” pozwolił jej na podniesienie się z ubóstwa i przeżycie ostatnich lat w miarę komfortowych warunkach.

Choć sama w sobie postać jest szalenie interesująca – wszak Beryl Markham to pierwsza kobieta, która pokonała Atlantyk drogą powietrzną w 1936 roku! – to jednak jej książkowa wersja nie do końca mnie przekonała. Nie potrafiłam polubić Beryl, choć nie potrafię wyjaśnić, dlaczego. Doceniam jej nietuzinkowość i upór, by wieść życie według własnych zasad, ale coś mi w niej nie grało. Może to niszczące uczucie do Denysa było nieprzekonująco opisane? Tak, to chyba właśnie o to chodzi.

Niemniej, „Okrążyć słońce” to jeszcze jedno okienko, przez które można zajrzeć do fascynującego świata brytyjskiej kolonii, świata, których odchodzi w przeszłość na oczach wszystkich bohaterów. Dla tego świata, dla spalonych słońcem wzgórz Kenii warto całą rzecz przeczytać.

PS. Podziękowania kieruję w stronę wydawnictwa Znak Literanova!
PPS. Dla rozluźnienia tematu – gdzieś w odmętach internetów natrafiłam na zabawę pod tytułem „dodaj do ostatnio przeczytaj książki hasło i frytki do tego”. Więc, panie i panowie, okrążyć słońce i frytki do tego.

5 myśli w temacie “Okienko na Afrykę, czyli o duszy buntowniczej

  1. Co prawda nie czytałam „Pożegniania z Afryką”, ale Meryl Streep w pięknych kolonialnych strojach jak najbardziej oglądałam na ekranie. Mówisz, że średnio polubiłaś Beryl? No cóż, trudno. Zostają do tego frytki. Bardzo zacne zamówienie Ci na koniec wyszło ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.