Happy birthday, miss Austen.

„Janeici”, czyli fani panny Jane, dziś mają oficjalną okazję do świętowania, mniej czy bardziej oficjalnie. Dokładnie 239 lat temu urodziła się Jane Austen i to dobry moment, żeby coś w klimacie poczytać. Otóż ostatnio w rozmaitych testach typu „który bohater Austen jest Twoim księciem z bajki” (luźne tłumaczenie, piękne, nie wierne) wychodził mi Edmund Bertram, wcielenie cnót wszelakich w powieści „Mansfield Park”. Cytując:

“Your soulmate is also your best friend. Edmund will always listen to you and be a shoulder to cry on – and he’ll know just how to cheer you up, too. Sure, he can be a bit serious, but he has strong values, which you can’t help but admire”

…no cóż. Jako że mało co pamiętałam z historii Fanny i Edmunda, postanowiłam sobie odświeżyć rzeczoną książkę i oto proszę.

Zacznijmy bajkowo: dawno, dawno temu były sobie trzy siostry. Jedna wyszła za mąż za możnego i wysoko postawionego pana Bertrama o kryształowych zasadach moralnych. Druga poślubiła pastora nazwiskiem Norris. Trzecia, obecnie pani Price, popełniła mezalians i teraz niedostatek wraz z mężem alkoholikiem i pokaźną gromadką potomstwa. Pani Bertram i pani Norris postanawiają wspomóc siostrę i przygarnąć jedną z jej córek – cichutką i spokojną Fanny. Dziewczynka ma zamieszkać w eleganckiej rezydencji Bertramów, Mansfield Park i kształcić się na dobrze obytą młodą damę. Teoretycznie ma być pełnoprawną mieszkanką posiadłości, ale ciotka Norris i jej kuzynki szybko dają jej odczuć, jak niewiele jest warta. Nie mówiąc o tym, że powinna być permanentnie  wdzięczna wujostwu za wyrwanie z dotychczasowej niedoli. Jedyną zaufaną osobą w posiadłości jest kuzyn Edmund, poważny chłopiec o złotym sercu, i dobroduszna Fanny bardzo go poważa.

Cottesbrooke_Hall_Northamptonshire
Cottesbrooke Hall w Northamptonshire – inspiracja dla powieściowej rezydencji

Fanny to anioł łagodności: mnie samej trudno było wytrzymać sama myśl o nieznośnej ciotce Norris (archetyp wszechwiedzącej ciotki, w każdej rodzinie jest taka) i rozlazłej, choć poczciwej ciotce Bertram (jeśli myślicie że nie da się nie mieć zdania na ŻADEN temat, cóż, oto pani Bertram). Dziewczyna znosi wszystkie upokorzenia z godnością i anielską cierpliwością (jej spolegliwość też skądinąd potrafiła być irytująca na dłuższą metę), ale zasadniczo jest kontenta ze swojego losu. Mansfield Park wydaje się jej być ostoją harmonii, dobrego smaku i ogólnie pojętego decorum… do czasu, gdy w pobliże wprowadza się rodzeństwo Crawfordów, które wnosi sporo zamieszania w dotychczasowy ład i porządek rodziny Bertramów. Miłosnego zamieszania, dodajmy.

Jak to u Jane Austen – wszystko kręci się wokół rozmaitych relacji towarzyskich, małżeństw, narzeczeństw i wszelakich związków damsko-męskich. Fanny Price nie jest główną rozgrywającą w rozmaitych potyczkach towarzyskich, co to, to nie – ale jako bystra obserwatorka potrafi wiele dostrzec… i się tym przerazić. Austen, mistrzyni ironii, raz jeszcze pokazuje angielskie socjety w sposób ostrożny, ale dający do myślenia (tu koniecznie musicie sprawdzić tekst Pauliny z Miasta Książek „W łóżku z panem Darcym”).

Nie spoilując zanadto – żałuję tylko, że ostateczne rozwiązanie miłosnych historii z Fanny w roli głównej zostało przedstawione tak… zdawkowo. Nic co prawda nie przebije listu od kapitana Wentwortha (jedno z najpiękniejszych literackich wyznań miłosnych EVER), ale chciałoby się choć trochę więcej, niż trzy zdania w epilogu.

Tak czy tak, myślę, że urodziny Jane Austen to idealna okazja, żeby zakopać się pod kocem z „Mansfield Park” (analogowo, albo słuchawkowo, jak Malita). Albo chociaż zerknąć na jedną z rozlicznych adaptacji. Albo chociaż przyjąć jakieś sympatyczne nawiązanie popkulturowe, jak “Lizzie Benennet Diaries” albo „Kraina Jane Austen”.

Mądrość nad mądrościami i wszystko mądrość. Zdjęcie by myszkovska.

Och, no dobra. Kto ze mną zakłada klub miłośników aka miłośniczek Jane Austen? ^^

11 myśli w temacie “Happy birthday, miss Austen.

  1. Chyba czas przeczytać Mansfield Park! U mnie też Edmund :) Chętnie dołączę do klubu, choć chyba klasyczną „janeitką” nie jestem ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.