„Smakowitości obyczajowe” Michał Rożek

„Smakowitości obyczajowe” Michał RożekPamiętacie „Magię kultury”? To teraz coś na kształt powtórki z rozrywki. Oto Michał Rożek, historyk sztuki i miłośnik Krakowa w kolejnym zbiorze kulturoznawczych esejów przedstawia trochę historii, trochę anegdot i trochę legend. O ile w „Magii…” brakowało mi nieco pierwiastka ezoterycznego, to tutaj już nie mogę się skarżyć: były opętania, alchemia i czarownice (hurra!).

„Smakowitości” to zestaw prawie trzydziestu krótkich tekstów na tematy różnorakie: od dziejów kawy, przez relikwie, bilety wizytowe, spowiedź, aż po życie erotyczne sarmackiej Rzeczypospolitej (tylko dla dorosłych). Toalety, kazirodztwo, księgi pokutne – dla każdego coś miłego. Autor garściami rzuca cytatami, odwołaniami, wypisami – a najgorliwiej chyba czytał „Opis obyczajów za panowania Augusta III” Jędrzeja Kitowicza, bo prawie w każdym z miniesejów jakiś wyimek z tegoż się znajdzie. Mnie osobiście setnie ubawił rozdział pierwszy, traktujący o przesądach i zawierający ich długaśną listę. Część znam, a nawet niekiedy przestrzegam, ale niektóre… Dwa przykłady, celem ilustracji:

Nie stawiaj obuwia na stole, bo „jadło z domu wyjdzie”.. *
Nie jedz na stojąco, bo ci wszystko w pięty pójdzie. **

Właściwie, jest w tym jakaś logika, prawda? Ale abstrahując od przesądów, sympatyczna to książeczka. Ot tak, do poczytania raz na jakiś czas, niekoniecznie od deski do deski na jedno posiedzenie. Zarzutów właściwie nie mam, może tylko jeden, ale podobny jak w przypadku poprzedniej Rożkowej książki: zdałaby się jakaś porządna, redaktorska korekta interpunkcyjno-stylistyczna. A poza tym – zacność.

PS. Wyzwaniowo – „Z półki 2013”. Dawno coś nie było…

* Michał Rożek, Smakowitości obyczajowe, wyd. Petrus, Kraków 2011, s. 33.
** Tamże, s. 36.

4 myśli w temacie “„Smakowitości obyczajowe” Michał Rożek

      1. Ja może jestem przewrażliwiona na tym punkcie, w każdym razie trochę drażniło. Ale dało się czytać i to przecież z przyjemnośćią ;)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.