„Y: ostatni z mężczyzn. Cykle” Brian K. Vaughan, Pia Guerra

„Y: ostatni z mężczyzn. Cykle” Brian K. Vaughan, Pia GuerraPamiętacie Yoryka? Trochę nieogarnięty iluzjonistę, po uszy zakochanego w Beth, syna członkini Kongresu i prominentnego naukowca? Tak, to on. Ostatni z mężczyzn. Ach, jakie to symboliczne, że chromosom Y i Yoryk!

Krótkie przypomnienie, o cóż się rozchodzi: latem 2002 roku dziwna Zaraza w ułamku sekundy pozbawiła życia wszystkie ssaki z chromosomem Y. Co za tym idzie, z powierzchni ziemi znika 85% przedstawicieli rządów państw świata, 100 % księży katolickich, imamów oraz ortodoksyjnych rabinów. 92 % groźnych przestępców. 99% właścicieli ziemskich. 3 miliardy, 48 % populacji: innymi słowy, wszyscy mężczyźni. No, prawie wszyscy.

Yoryk Brown, jedyny ocalały, wraz z Bardzo Tajemniczą Agentką 355, panią doktor Alison Mann, specjalistką od klonowania, oraz małpą imieniem Ampersand (drugi ocalały samiec, to istotne!) podejmują pełną wyzwań podróż przez postapokaliptyczne Stany. Muszą odnaleźć kopie próbek badań doktor Mann, bo oryginały spłonęły w tomie pierwszym, a być może stanowią one klucz do wyjaśnienia przyczyn Zarazy. Śladem radosnej ekipy podążają fanatycznej Amazonki (wśród nich siostra Yoryka, Hero) oraz… armia izraelska. Innymi słowy, będzie się działo.

Znowu machnęłam w trymiga. Tak leżało obok, niby czekało na lepszą okazję… a przecież komputer się długo uruchamia, to sobie zerknę. Hmm, potrzebuję chwili relaksu, tylko dwie strony. O, już koniec? No popatrz. Miło sobie raz na jakiś czas poczytać komiksy, bo choć nie jestem najbardziej entuzjastyczną z ich wielbicielek, to jednak doceniam i lubię. Tom trzeci również czeka w zasięgu ręki, a po ostatnim kadrze tomu numer dwa czuję się wysoce zaintrygowana. Problem w tym, że tylko trzy tomy (z dziesięciu!) zostały wydane w języku polskim. Ech, przeczuwam czytanie streszczeń po angielsku…

PS. Dziękuje Jackowi za pożyczenie, raz jeszcze!
PPS. Autoreklama: a tu słów parę o prześwietnych 
„Przedksiężycowych” Anny Kańtoch, oczywiście na Hatak.pl.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s