„Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2” Jarosław Grzędowicz

„Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2” Jarosław GrzędowiczPozwolę sobie na kilka słów komentarza miast długaśnej recenzji – ci, którzy czytali i zachwycili się częścią pierwszą, na pewno po dwójkę sięgną, a nieczytającym nie śmiem popsuć frajdy i z góry polecam.

Poczciwy Vuko Drakkainen, którego w tomie pierwszym zostawiliśmy w dramatycznym momencie, musi się z powrotem ogarnąć i na nowo podjąć misję. Co prawda jednym z jego odgórnych, „ziemskich” rozkazów było nieangażowanie się w bieg wydarzeń, tylko odnalezienie zaginionych naukowców, ale co począć, gdy jeden z rzeczonych naukowców poważnie narusza harmonię Midgaardu? Wygląda na to, że Vuko (znany na miejscu jako Ulf Nocny Wędrowiec) będzie musiał wziąć sprawy we własne ręce. I szybko podejmować decyzje – bo w tym okrutnym świecie wszystko jest czarno-białe. Zabijasz albo giniesz. Nie ma „nie wiem”, nie ma „później”, nie ma środkowej drogi. Arystoteles się pewnie w grobie przewraca.

Z drugiej strony i/lub w drugim wątku znów pojawia się młody Tygrys, znany jako Filar i Nosiciel Losu, a czasem też Agyren – zbiegły następca cesarskiego tronu Kirenenu. W pośpiesznej ucieczce przed rewolucją, która zniszczyła jego świat, przemierza kolejne kraje i podąża za własnym przeznaczeniem. Nie mogę rozstrzygnąć, którego z dwóch bohaterów lubię bardziej. Chyba jednak wygrywa wyklinający po chorwacku Vuko. Mam sentyment do chorwackich przekleństw…

Znów podczytywałam niby tylko kilka stron, a dwa rozdziały później przypominałam sobie, że chciałam się wyspać. Trudno. Dla niektórych książek warto, a „PLO” jest stanowczo jedną z nich. Dodam jeszcze, że fani „Piotrusia Pana” będą zachwyceni nową wersją cyfrala. Mnie jako kulturoznawczynię dodatkowo radowało odkrywanie nawiązań do różnych, znanych mi cywilizacji; w stylu „a to trochę jak imperium mongolskie, tu trochę Wikingowie, a to przecież japoński wtręt”. Porządna a epicka fantastyka – jak nic, lubię to!

PS. Dziękuję Kenroh za pożyczenie i upraszam o ciąg dalszy :3

Jedna myśl w temacie “„Pan Lodowego Ogrodu. Tom 2” Jarosław Grzędowicz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.