„Tropem smoka. Przewodnik po magicznym Krakowie” Mariusz Wollny

Niewielkich rozmiarów książeczka łączy w sobie trzy zasadnicze elementy, które są bliskie memu sercu. Primo, jest Kraków, najpiękniejsze miasto świata (to podkreślenie na naj nie jest bynajmniej przypadkowe, a stanowi bezpośrednie odwołanie do treści książeczki). Secundo, są smoki, na chwilę obecną stanowią moje główne zainteresowanie naukowe (naprawdę!), a imię ich legion. Tertio, autorem całokształtu jest Mariusz Wollny, który napisał mojego ukochanego Kacpra Ryxa.

Na niespełna 140 stronach Autor proponuje spacerek po Krakowie, od Dworca Głównego po Smoczą Jamę, i zaprasza czytelników do wspólnej wędrówki: „Oto jesteście w Krakowie, najpiękniejszym z polskich miast i jednym z najstarszych (…), zresztą tu wszystko jest NAJ, sami się przekonacie”*. I tak prowadzi nas po ulicach Krakowa, szafując anegdotami, pokazując różne smoki i smoczki. Będzie trochę historii – ale nie za dużo, będą legendy, przysłowia i rozliczne fraszki Jana Sztaudyngera („Szczyt krakowskiego zbytku: stanąć tyłem do zabytku”**). Innymi słowy, Kraków w dowcipnej, smoczej pigułce. Można to potraktować jako wstęp do dalszych studiów Krakowo- i smokoznawczych, jako sympatyczną ciekawostkę albo jako scenariusz do zwiedzania miasta. Ja mieszkam w Krakowie dwadzieścia parę lat bez mała i dowiedziałam się sporo nowych rzeczy. A jaką radością było odnalezienie kilku smoków wspomnianych i obfotografowanych na kartach książki!

Mariusz Wollny reprezentuje podejście „Kraków jest naj”, chociaż od czasu od czasu jakąś szpilę miastu wetknie. To podejście może razić nie-krakowian, ale zgadza się z moją linią myślenia. Smocza laurka dla grodu Kraka zyskała moje pełne uznanie!

* Mariusz Wollny, Tropem smoka. Przewodnik po magicznym Krakowie¸ Wydawnictwo Alter, Kraków 2012, s. 5.
** Tamże, s. 5.

2 thoughts on “„Tropem smoka. Przewodnik po magicznym Krakowie” Mariusz Wollny

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s