„Gejsza z Gion” Mineko Iwasaki

Kojarzycie „Wyznania gejszy” Arthura Goldena? Na pewno tak. Wpierw książka, potem film w reżyserii Roba Marshalla (Zhang Ziyi w tytułowej roli, czyli Chinka grająca Japonkę…). Ale naprawdę było inaczej: Golden napisał swoją powieść na podstawie życia najsłynniejszej gejszy z Gion Kobu, Mineko Iwasaki. Pani Iwasaki była jedną z gejsz, które udzieliły wywiadu pisarzowi, ale okazało się, że to właśnie na jej losach głównie opiera się książka. Golden pozwolił sobie na sporo niedociągnięć i przekłamań. Iwasaki zwłaszcza protestowała przeciwko opisanemu w „Wyznaniach…” rytuałowi mizuage, który miał niby być aukcją, na której sprzedaje się dziewictwo gejszy. Taki zwyczaj, podtrzymuje Iwasaki, w Gion Kobu nie istnieje, a gejsza to nie prostytutka. Całość skończyła się pozwem do sądu za zniesławienie, sprawę załatwiono polubownie, a Iwasaki zdecydowała się napisać autobiografię, czyli jak to było naprawdę – i na półki księgarń trafił międzynarodowy bestseller, „Gejsza z Gion”.

Tyle słów przydługiego wstępu. Czytałam „Wyznania gejszy” i bardzo mi się podobały, podobnie zresztą jak choćby „Byłam gejszą” Lisy Dalby (czyli jak amerykańska antropolożka stała się gejszą Ichigiku). Wiadomo, japońskie tematy lubimy ogromnie. Tutaj rzecz jest o tyle ciekawa, że to autentyczna gejsza pisze o swoich doświadczeniach. Iwasaki przede wszystkim chciała być tancerką – i stała się jedną z najlepszych w historii. Jednak skostniałe reguły szkoły Inoue (szkoły tańca) nie pozwalały jej na zbyt wiele. Iwasaki na znak protestu przeciwko zasadom obowiązującym w Gion odeszła z zawodu. Miała wtedy 29 lat i była u szczytu kariery. W książce opisuje przede wszystkim to, jak doszła na ten szczyt: swoje lekcje tańca, rozterki związane z zawodem gejszy, małe tryumfy i niepowodzenia. Z własnej woli w wieku 5 lat opuściła rodzinę i została adoptowana przez właścicielkę okiya (coś w stylu domu gejsz) Iwasaki, ciocię Oimę. Wiele lat doskonaliła się w tańcu i innych sztukach artystycznych, bo gejsza to właśnie dosłownie „człowiek sztuki”. Ich świat jest niesamowity: ochaya (herbaciarnie), kimona, ozashiki („imprezy” w ochaya), tańce, muzyka. Spotykają się z niesamowitymi ludźmi: Mineko miała okazję poznać Eliego Kazana, Henry’ego Kissingera, Aldo Gucciego, a nawet stała się przyczyną małej kłótni angielskiej królowej z jej mężem. Iwasaki bezboleśnie przyznaje się do wszystkich gaf i wpadek – mnie najbardziej utkwiło w pamięci to, jak zupełnie nie była przystosowana do „świata zewnętrznego”: przez długi czas zupełnie nie wiedziała, do czego służą pieniądze, a gdy wynajęła samodzielnie mieszkanie, nie wpadła na to, że odkurzacz trzeba włączyć do prądu i chciała do reklamować – bo nie działał…

Nie wiem, na ile prawdziwe są jej opowieści. Faktem jest to, że Mineko Iwasaki zrobiła oszałamiającą karierę. I to, że świat gejsz – tradycyjnych artystek, ubranych w niesamowite kimona – powoli odchodzi w niepamięć. Tym bardziej warto czytać takie książki.

I że w ramach wyzwania „Z półki”.

4 myśli w temacie “„Gejsza z Gion” Mineko Iwasaki

  1. Czytając nie mogłam się oprzeć wrażeniu, że jest to świat równie fascynujący co przerażający. Za to ubawiła mnie relacja ze spotkania z brytyjską królową Elżbietą.

  2. A ja właśnie piszę referat o tym, że wiele tradycyjnej muzyki japońskiej nie przetrwałoby albo nie byłoby tak rozpowszechnione, gdyby nie gejsze, które były również nauczycielkami gry na instrumentach i śpiewu… Książkę, jeśli pozwolisz, bardzo chętnie kiedyś pożyczę :)

    1. I ćwiczyły grę na shamisenie na mrozie, żeby się wprawić w szarpaniu strun zdrętwiałymi palcami…
      Książka, niestety, jest z Rajskiej, więc tym razem nie polecam się co do pożyczania :)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.