„Sycylijska rozmowa” Elio Vittorini

I znów, Sycylia. Mam do niej sentyment podróżniczy (bajeczne dwie wyprawy) i literacki (Marlena de Blasi, a przede wszystkim Giuseppe Tomasi di Lampedusa i „Lampart”). Sycylia ma coś w sobie niezwykłego – górująca nad wyspą Etna, mafia, Garibaldi, spalone słońcem góry, malownicze miasteczka o wąskich uliczkach. I ludzie, którzy są jednocześnie gościnni i niegościnni. Trudno to wytłumaczyć mnie, nie-Sycylijce. Ale w takich przypadkach z pomocą przychodzi literatura.

„Sycylijska rozmowa” to niewielka, nieco ponad stustronicowa książeczka. Elio Vittorini, powieściopisarz rodem z Syrakuz, popełnił ją w 1941 roku, co znamienne. To swego rodzaju podróż do korzeni – główny bohater, Silvestro, spontanicznie postanawia po 15 latach powrócić na rodzinną wyspę, odwiedzić matkę, zamiast tylko wysyłać jej kartkę. Jest zniechęcony swoim dotychczasowym życiem – choć ma przyzwoitą pracę i rodzinę, to wszystko jest mu jednakie, obojętne. Wraca więc do małej wioseczki w górach, do domu matki, odkrywając swoją przeszłość na nowo. To nawet nie tyle podróż sentymentalna, co podróż – jak mówi Silvestro – czwartego wymiaru. Będzie Szekspir, śledzie pieczone na węgielkach i idea Wielkiego Lombardczyka. Powieściowe maleństwo, ale magiczne.

To jedna z tych książek, gdzie zatarcie granic między metafizyką a rzeczywistością jest wprost niebywałe. Tytułowa rozmowa to dla mnie dialog po trochu z czytelnikiem, po trochu rozmowa Silvestro z matką i po trochu z samym sobą. Uchwycenie prawdziwej Sycylii – wyborne. Jakbym tam była, jakbym czuła zapach pomarańczy, chodziła po brukowanych ulicach. Warto.

PS. Wyzwanie, wciąż – „Z półki”.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.