„Mnisi-czarnoksiężnicy” Pu Songling

I kolejna pożyczona książka, tym razem znów od Natalii, od razu dziękuję, za świeżej pamięci. Podtytuł („Mnisi-czarownicy, czyli niesamowite historie o dziwnych ludziach”) i okładka (utrzymane w ciepłej tonacji wizerunki mędrca i dwóch dam) sugerują chińskie opowiastki fantastyczne i tak w rzeczywistości jest. Ale rozczaruje się ten, który by oczekiwał czegoś w stylu japońskiego„Kwaidan” Lafcadio Hearna – grozy nie ma ty zbyt wiele, ale niesamowitość, owszem. Tylko ci tytułowi mnisi nieco mylący, bo to raczej powiastki o urzędnikach.

Niewielka książeczka stanowi zbiór kilkunastu noweli o charakterze mocno dydaktycznym. Spisał je siedemnastowieczny chiński literat, Pu Songling, też zresztą urzędnik. W owych czasach krótkie nowele z morałem były niezwykle popularne, a pisywali je dla rozrywki najczęściej byli lub niedoszli urzędnicy. Owo moralizatorstwo było potwierdzenie użyteczności społecznej tekstów (że nie tylko bajamy o kobietach-lisach i duchach, ale że coś pożytecznego z tego również wynika).

Na kartkach „Mnichów…” spotykamy najróżniejsze postaci: wierną swatkę Qingmei, złą żonę Jiangzheng, mężnego Cui Menga, leniwego Wang Zhenga i wielu innych. Dużo będzie historii o miłości, pięknej i wiernej, ale też o trudzie pracy, nauki, wychowaniu dzieci i zarządzania domem. Co druga postać okazuje się lisem – czyli zwierzęciem o nadprzyrodzonych zdolnościach. W Chinach wierzono, że lisy potrafią przyjmować różne kształty, wodzić szlachetnych na pokuszenie albo im pomagać (u Songlinga mamy głównie lisy przyjazne, na szczęście). Ogółem, miła i przyjemna lektura, dzięki której można wiele się dowiedzieć na temat chińskiej kultury. Lubimy.

PS. Natalia – dziękuję za pożyczenie!

2 myśli w temacie “„Mnisi-czarnoksiężnicy” Pu Songling

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.