„Ostatnia królowa” C.W. Gortner

Była Katarzyna Medycejska, czas na drugą historyczną królową w powieści tegoż Autora – czyli Juana La Loca, Joanna Szalona, obłąkana władczyni Kastylii. Gdzieś mi się po głowie kołatało, że to ta, co z trumną męża (Filipa skądinąd Pięknego) objeździła pół kraju, łkając z żałości. Tak, to ta. Ale jak to było z tym obłąkaniem?

U Gortnera Joanna to postać bardzo nieszczęśliwa. Trzecie dziecko potężnej pary królewskiej – Ferdynanda II Katolickiego i Izabeli I Katolickiej. Jak każda wysoko postawiona dama, zawarła politycznie poprawne małżeństwo – z Filipem Pięknym, arcyksięciem Austrii, synem cesarza. Początkowo była mu mocno niechętna, ale gdy już lepiej poznała swego oblubieńca, zakochała się w nim bez pamięci i urodziła mu sześcioro dzieci. Z tym, że Filip – choć początkowo również ją kochał – marzył o tronie Kastylii (a najlepiej całej Hiszpanii) i zdobyciu władzy nad połową Europy. Z pomocą różnych doradców wykorzystywał Joannę w rozgrywkach politycznych. Miłość między małżonkami zamieniła się w nienawiść, a sama Joanna miotała się pomiędzy poczuciem obowiązku wobec kraju, chęcią zapewnienia bezpieczeństwa swoim dzieciom i obawą przed szaleństwem, które ponoć w jej rodzinie było dziedziczne.

Czy była obłąkana? Tego się nigdy nie dowiemy. Tak ją przedstawiano, ale mogła to być złośliwa propaganda Filipa i innych nieprzychylnych jej osób, które chciały ubezwłasnowolnić prawowitą królową. Mogła cierpieć na depresję maniakalną. W powieści Joanna nie jest z gruntu obłąkana, tylko pod koniec pogrążyła się w rozpaczy, gdy straciła wszystko, poniekąd z winy okrucieństw wyrządzonych przez swoich najbliższych – męża, a także ojca. Uwięziona na kilkadziesiąt lat, aż do swojej śmierci, stała się bezsilnym symbolem cierpień Hiszpanii.

Napisanie powieści poprzedziły kilkuletnie studia nad postacią i czasami Joanny. Zresztą Autor jest pół-Hiszpanem, urodził się w Maladze. „Ostatnią królową” wydano ponadto od razu po angielsku i po hiszpańsku. Dobrze się czyta, jak przy każdej powieści historycznej można się czegoś interesującego dowiedzieć. Na przykład zobaczyć oczami Joanny dwór Henryka VII Tudora, a jak wiecie, dynastia Tudorów jest bliska memu sercu. Najmłodszą siostrą Joanny była Katarzyna zwana Aragońską, późniejsza żona Henryka VIII. Choć powieści Gortnera nie zachwyciły mnie tak jak na przykład Philippy Gregory, to jednak przyjemnie się je czytało. Warto.

5 myśli w temacie “„Ostatnia królowa” C.W. Gortner

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.