„Innocent Traitor” Allison Weir

Raz jeszcze – po angielsku, raz jeszcze, czasy Tudorów. Tym razem poznajemy historię lady Jane Grey, dziewięciodniowej królowej Anglii, wyniesionej na tron w 1553 roku po śmierci swego kuzyna, Edwarda VI Tudora. Jako prawnuczka Henryka VII miała prawo do tronu, ale po prawdzie to rodzina zmusiła ją do włożenia korony. Jane nie chciała władzy.

Ogólnie, zarówno historyczna, jak i powieściowa Jane to bardzo nieszczęśliwa istota. Od lat najmłodszych terroryzowana przez wiecznie niezadowoloną matkę, karana za najdrobniejszą błahostkę, poniżana. Nie zaznała od niej nigdy ani trochę macierzyńskiej miłości. Cóż, nie była upragnionym synem. Z pasją oddawała się nauce, była doskonale wykształcona – znała grekę, łacinę, korespondowała z wieloma uczonymi – a miała zaledwie 13 lat! Problem w tym, że była zaledwie kobietą, a więc pionkiem w grze swoich rodziców i innych wysoko postawionych polityków. Początkowo planowano wydać ją za małoletniego Edwarda VI (byli rówieśnikami). Jednak gdy król zachorował, Lord Protektor zadecydował, że wyda Jane za swojego syna, uczyni ją królową i dzięki temu będzie dalej mógł rządzić. Nieszczęsna Jane nie zaznała radości w małżeństwie – mąż był średnio inteligentny, zadufany w sobie i brutalny. Zmuszono ją do przyjęcia korony, a 9 dni później tę koronę odebrano. Po kilku miesiącach uwięzienia w Tower Jane została ścięta za zdradę. Było to wkrótce po jej szesnastych urodzinach.

To pierwsza powieść Allison Weir, wybitnej historyczki. Poznajemy burzliwe czasy ostatnich lat Henryka VIII i rządów Edwarda VI nie tylko dzięki Jane Grey. Każdy rozdział ma innego narratora, w tym samą Jane, jej opiekunkę, matkę, królową Katarzynę Parr, lady Mary Tudor, Lorda Protektora i samego kata. Każdy z nich ma swoje pragnienia i swoje powinności, i oczywiście swój interes, który rzadko kiedy jest zbieżny z żądaniami pozostałych. Po raz kolejny widzimy przykrą prawdę, nie tylko historyczną: starsi, możniejsi, potężniejsi od ciebie mogą rozporządzać tobą, jak im wygodnie. Aż do samego końca – a dla Jane była to śmierć na szafocie.

Jedna myśl w temacie “„Innocent Traitor” Allison Weir

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.