„Harry Potter – filozoficzny czarodziej” Jørgen Gaare, Øystein Sjaastad

Ostatnio w modzie są książki „coś i filozofia” czy „coś i religia” (pierwsze, co mi się kojarzy, to „Zmierzch i filozofia”). Dość ciekawe może być zagłębianie się w filozoficzno-kulturowe podłoże powieści, choć czy to aby nie lekko naciągane? Pewnie zależy od tego „cosia”. W każdym razie, raczej się nie rzucam na takie dzieła. Z drugiej strony, analizowanie filmu „Matrix” pod kątem rytuałów przejścia było świetne (niech żyją zajęcia z religioznawstwa!). Niemniej duet Gaare&Sjaastad znam z ich poprzedniej książki „Pippi i Sokrates”, która była w porządku, a Harry Potter, jak wiecie, jest bliski memu sercu. Dodatkowo książkę otrzymałam byłam w prezencie, no grzech nie przeczytać.

Tym razem więc Harry na tapecie. Autorzy analizują Potterową sagę z różnych stron, od dylematów etycznych, przez symbolikę węża, budowanie bohatera, równość społeczna i niewolnictwa skrzatów domowych, załapał się nawet święty Graal. Poza tym, znajdziemy tu starego dobrego Sokratesa, Kanta, Tomasza z Akwinu, a także Marksa, Engelsa i Freuda. I nagle okazuje się, że za niby bajką dla dzieci mogą się kryć całe pokłady głębszych przemyśleń. Czy J.K. Rowling to planowała? Kto wie…

Nie jest to najambitniejsze dzieło i poważna naukowa rozprawa, ale nie na to ta książka została obliczona. Autorzy chcieli pokazać, że można przez także powieści młodzieżowe dotrzeć do ponadczasowych wniosków i znaleźć w ich fabule nawiązania do rozumowania wielu mędrców tego świata. Młodsi czytelnicy będą mogli się zainteresować filozofią – a to ze wszech miar chwalebne – a starsi dokształcić, dowiedzieć czegoś interesującego. Harry Potter i filozofia? Tym razem jestem na tak.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.