„Biała Nowa Anglia” Stephen L. Carter

Nowa Anglia z pewnością musi być miejscem niezwykłym, tyle o niej piszą. Wydaje się być czasem naznaczona magią: od procesu w Salem i sztuki Arthura Millera, przez pełną grozy prozę H. P. Lovecrafta, po alternatywną historię tych terenów w powieściach Orsona Scott Carda. Tym razem jednak nie magicznie, a bardziej obyczajowo-społecznie-spiskowo.

Lemaster Carlyle, rektor uniwersytetu, oraz jego żona, Julia, prodziekan wyższej szkoły teologicznej, żyją w samym sercu białej Nowej Anglii. Są Afroamerykanami, wykształconymi, świetnie zarabiającymi, wysoko postawionymi. Choć ich rodziną targają różne kłótnie i dramaty (jak choćby problemy wychowawczo-psychologiczne ich córki Vanessy), to trzymają się nieźle. Do czasu – pewnej nocy, na nieoświetlonej wiejskiej drodze, Lemaster i Julia wracają z przyjęcia i znajdują w przybocznym rowie ciało. Ze zgrozą odkrywają, że to ich znajomy – profesor Kellen Zant.

Rozpoczyna się śledztwo i powoli odkrywamy nie tylko uprzedzenia mieszkańców miasteczka, ale i skomplikowaną przeszłość poszczególnych bohaterów. Nieskazitelny Lemaster ma swoje tajemnice. Kellen Zant zaplątał się w intrygę, która go przerosła. Vanessa Carlyle zupełnie nieświadomie dołączyła do tej intrygi, pisząc pracę o zamordowanej przed laty dziewczynie. Wszystkie te zagadki próbuje rozwiązać Julia, którą kiedyś łączyła bardzo namiętna relacja z Zantem. Tajne stowarzyszenia rodem z Harlemu i gra o Biały – nomen omen! – Dom, no, będzie się działo.

Na początku nie mogłam się wciągnąć, pierwsze kilkadziesiąt stron jest trochę przyciężkie. Jednak potem, od rozpoczęcia śledztwa, było już lepiej. Najbardziej zachwyciły mnie te stowarzyszenia. Jakoś tak to… prawdopodobnie wygląda. Oczywiście, poniewczasie okazało się, że zabrałam się za drugą część cyklu, ale nie przeszkadza w to lekturze. Ogółem, niezła rzecz, naprawdę daje do myślenia.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.