„Zapomniany pergamin” Philipp Vanderberg

Philipp Vanderberg został obwołany niemieckim Danem Brownem – niesłusznie, bo to raczej Brown jest amerykańskim Vanderbergiem. Niemniej, niemiecki autor (mieszkający w odnowionej wieży tortur, niezły kosmos) wsławił się spiskowymi teoriami dziejów z Kościołem w tle, patrz słynny „Spisek sykstyński”.

Tym razem jednak wędrujemy do początków XV wieku, do Niemiec czasów katedr. Główna bohaterka, młodziutka i śliczna Afra, opuszcza gospodarstwo, w którym dotychczas pracowała. Po długiej i zawiłej drodze dociera do Ulm. Tam zakochuje się w budowniczym katedr, Ulryku von Ensingenie. Problem w tym, że Ulryk jest żonaty. Co gorsza, Afrę ściga tajemnicze bractwo odszczepieńców – zapewne ma to związek z równie tajemniczym pergaminem, który ojciec-bibliotekarz pozostawił dziewczynie w spadku. Co z tego, że pergamin jest pusty – znajomy alchemik odkrywa, że ukryto na nim świadectwo pewnego mnicha. Owo wyznanie może zatrząść posadami Kościoła.

Intryga toczy się dzielnie przez kilkaset stron. Podążamy za Afrą przez Europę, przez toczoną przez zarazę Wenecję, aż do klasztoru na Monte Cassino. Czyta się miło. Z tym, że zakończenie rozczarowuje – pieczołowicie budowane napięcie pod koniec siada, by urwać się nagle i pozostawić niedosyt. Że co, że już? A pfff. Szkoda. Co nie zmienia faktu, że miłośnicy tego typu książek – czytaj: ja – będą zadowoleni.

One thought on “„Zapomniany pergamin” Philipp Vanderberg

  1. Bardzo lubię czytać Twoje recenzje. I gratuluję nagrody w konkursie Biblionetki! Przyznaję też uczciwie, że lubię powieści historyczne. Dobre. A tę za takową spokojnie można uznać, tym bardziej, że jak w przypadku innych powieści Vanderberga pozbawiona jest sensacyjnej teologicznej otoczki (no, wyjąwszy może oslawiony „Spisek sykstyński”), która mnie trochę odrzucała od Browna. Czyta się to rzeczywiście dobrze, a że w tle pojawia się katedra w budowie, to jeszcze uprzyjemnia lekturę. To takie solidne niemieckie spojrzenie na historię, które po spiskowej teorii dziejów (a raczej religii) rodem z Ameryki, działa ożywczo.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s