„Upadek gigantów” Ken Follett

Już od dłuższego czasu ostrzyłam sobie zęby na najnowszą powieść Folletta – czekała na odpowiednią chwilę, w końcu 1000 stron zobowiązuje. Uwielbiam „Filary Ziemi”, „Świat bez końca” też mi się bardzo podobał, więc – choć „Upadek gigantów” to nieco inna epoka – oczekiwałam godziwej lektury.

Nie rozczarowałam się. Follett to zręczny autor i prowadzi czytelnika z niewymuszoną gracją przez zawiłości fabuły. A zaiste, zawile jest: całość rozpoczyna się na krótko przed I wojną światową. Śledzimy losy kilku różnych powiązanych ze sobą bohaterów, którzy nagle znaleźli się po dwóch stronach barykady. To okrutne doświadczenie – zwłaszcza dla lady Maud Fitzherbert, angielskiej arystokratki, zakochanej z wzajemnością w pracowniku niemieckiej ambasady, Walterze von Ulrichu. Brat Maud, hrabia Fitz, romansuje tymczasem z Ethel Williams, inteligentną służącą. Ethel odkrywa w sobie pasję do polityki – podobnie jak Maud pragnie, by i kobiety mogły głosować. Z kolei brat Ethel, Billy, z walijskiej kopalni trafia wprost do okopów we Francji. Inni bohaterowie to Gus Dewar, młody amerykański dyplomata, a także bracia Peszkowie, Lev Peshkov i Grigorij Peszkow. Lev wyjeżdża do Ameryki, Grigorij zaś okazuje się być nieoceniony dla bolszewickiej rewolucji.

Losy bohaterów splatają się w przedziwny sposób. Wojna wywraca ich życie do góry nogami. Świat się zmienia, rewolucja porywa Rosję, kobiety się emancypują, upadają giganci. Autor przeprowadził rzetelne badania nad epoką i stworzył postaci, które – choć wpasowują się w schemat Follettowych bohaterów – to jednak potrafią zauroczyć czytelnika. „Upadek gigantów” to wspaniała powieść, od której naprawdę trudno się oderwać. Follett znów stanął na wysokości zadania.

One thought on “„Upadek gigantów” Ken Follett

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s