„Upadek gigantów” Ken Follett

Już od dłuższego czasu ostrzyłam sobie zęby na najnowszą powieść Folletta – czekała na odpowiednią chwilę, w końcu 1000 stron zobowiązuje. Uwielbiam „Filary Ziemi”, „Świat bez końca” też mi się bardzo podobał, więc – choć „Upadek gigantów” to nieco inna epoka – oczekiwałam godziwej lektury.

Nie rozczarowałam się. Follett to zręczny autor i prowadzi czytelnika z niewymuszoną gracją przez zawiłości fabuły. A zaiste, zawile jest: całość rozpoczyna się na krótko przed I wojną światową. Śledzimy losy kilku różnych powiązanych ze sobą bohaterów, którzy nagle znaleźli się po dwóch stronach barykady. To okrutne doświadczenie – zwłaszcza dla lady Maud Fitzherbert, angielskiej arystokratki, zakochanej z wzajemnością w pracowniku niemieckiej ambasady, Walterze von Ulrichu. Brat Maud, hrabia Fitz, romansuje tymczasem z Ethel Williams, inteligentną służącą. Ethel odkrywa w sobie pasję do polityki – podobnie jak Maud pragnie, by i kobiety mogły głosować. Z kolei brat Ethel, Billy, z walijskiej kopalni trafia wprost do okopów we Francji. Inni bohaterowie to Gus Dewar, młody amerykański dyplomata, a także bracia Peszkowie, Lev Peshkov i Grigorij Peszkow. Lev wyjeżdża do Ameryki, Grigorij zaś okazuje się być nieoceniony dla bolszewickiej rewolucji.

Losy bohaterów splatają się w przedziwny sposób. Wojna wywraca ich życie do góry nogami. Świat się zmienia, rewolucja porywa Rosję, kobiety się emancypują, upadają giganci. Autor przeprowadził rzetelne badania nad epoką i stworzył postaci, które – choć wpasowują się w schemat Follettowych bohaterów – to jednak potrafią zauroczyć czytelnika. „Upadek gigantów” to wspaniała powieść, od której naprawdę trudno się oderwać. Follett znów stanął na wysokości zadania.

Jedna myśl w temacie “„Upadek gigantów” Ken Follett

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.