„Kobieta w czasach katedr” Régine Pernoud

Zwykliśmy sądzić, że co najmniej do czasu sufrażystek kobieta traktowano jako istotę gorszą niż mężczyzna. Skoro już Arystoteles uważał kobiety za niedoskonałych mężczyzn, a w II wieku Anno Domini jeden z Ojców Kościoła, Tertulian, określał płeć niewieścią jako wrota diabła… Régine Pernoud udowadnia nam jednak, że tytułowej kobiecie w czasach katedr – czyli czasach średniowiecza – wiodło się dużo lepiej niż w oświeconej nowożytności i wieku XIX.

Od Dhuody, autorki pierwszego traktatu poświęconego wychowani (wiek IX), przez liczne opatki, margrabiny, władczynie – jak królowa Anglii, Alienor z Kastylii – aż po Katarzynę ze Sieny i Joannę d’Arc (wiek XV). Od szkół klasztornych, w których edukowali się zarówno chłopcy, jak i dziewczęta, przez opactwa, ośrodki kultury i nauki, aż po dworną miłość, wyrażaną w najsubtelniejszych poematach. Panorama społecznej i kulturowej pozycji kobiet, zarówno szlachcianek, jak i zwykłych wieśniaczek. Od triumfu do upadku.

To kolejna pozycja z popularnonaukowego cyklu Książnicy, którą przeczytałam – była też jeszcze cudowna książeczka zatytułowana „Krowy, świnie, wojny i czarownice. Zagadki kultury” Marvina Harrisa. Też polecam. Ale pozwolę sobie zauważyć, że hasło „literatura popularnonaukowa” wywołuje niekiedy pobłażliwy uśmieszek. Szkoda, bo tyle ciekawych rzeczy się można dowiedzieć, a w Poważnych Pracach Naukowych najczęściej pojawia się niezrozumiały bełkot trudnych słów. Chyba lepiej napisać coś lżejszym tonem – oczywiście rzetelnie a zgodnie ze stanem rzeczywistym – dla szerszego grona czytelników niż uczoną rozprawę, którą przeczyta kilku specjalistów.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.