„Szklany dom” Charles Stross

Charles Stross to współczesny autor fantastyczny rodem z Leeds. Specjalizuje się raczej w science-fiction, a „Szklany dom” to powieść typu hard science-fiction – dużo techniki i naukowych szczegółów. Mamy i asembler, i bramki A, i bramki T i całe mnóstwo technicznego tałatajstwa, które bywa ciężkie do ogarnięcia. A fabuła? Cóż, niełatwo ją streścić bez psujących wszystko spoilerów. Całość dzieje się w XXVII wieku. To odległa dla nas rzeczywistość – poziom technologicznego zaawansowania poszczególnych cywilizacji jest niebywały, a ludzie praktycznie nieśmiertelni, mogący zmienić do woli swoją tożsamość, wygląd, z płcią włącznie. Główny bohater, Robin (ale nie przywiązujcie się do tego imienia), świeżo po operacji usuwania pamięci (to konieczność przy tak długim życiu), nie może się odnaleźć w tej rzeczywistości. Decyduje się wziąć udział w eksperymencie Yourdon-Fiore-Hanta, symulacji habitatu z pierwszego „ciemnego wieku” przed Akceleracją, czyli z okresu lat 1980-2040. Kim jest/był Robin i o co idzie w tym eksperymencie tak naprawdę – oto jest pytanie. Nie śmiem powiedzieć więcej.

Dawno żadna książka mnie aż tak nie zaabsorbowała – od lektury nie sposób się oderwać, zupełnie, jak gdyby przebywało się w innym świecie! Świetna – polecam nie tylko fanom fantastyki.

Nb. „Szklany dom” to luźny sequel „Accelerando”, za którą Stross dostał Nagrodę Lotusa i nominację do Hugo, ale może być czytany jako standalone, co się niekiedy wdzięcznie tłumaczy na nasz język ojczysty jako samostojka.

Książka trafiła do mnie dzięki uprzejmości pani redaktor z wydawnictwa MAG.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.